Yapı Kredi dev kar açıkladı

Banka tarafından yapılan açıklama kapsamında, toplam müşteri mevduat hacmini 2023’ün yıl sonundan beri yüzde 12 artarak 1,2 trilyon TL’ye yükselten Yapı Kredi’nin, öz kaynak karlılığı da yüzde 23,2 oldu.

Sermaye tarafında ise nisanda tamamlanan 500 milyon dolar ilave Tier-1 tahvil ihracıyla düzeltilmiş konsolide sermaye yeterlilik rasyosu (yasal düzenlemelerin olumlu etkileri dışarıda bırakıldığında) yüzde 15,7 düzeyinde kuvvetli kaldı.

Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, 2024’ün ilk çeyreğinde TL kredilerde büyümelerinin yüzde 17, yabancı para cinsinden kredilerde büyümelerinin ise yüzde 9 olduğunu söyledi.

Erün, aynı dönemde, TL müşteri mevduatlarımız da yüzde 8 oranında yükselerek ve özel bankalar içerisinde pazar payının 70 baz puan artışla yüzde 14,9 düzeyinde oldu. İlgili dönemde ayrıca, tüm işletmelerimize desteğin bir göstergesi olan üye iş yeri cirosu pazar payında da sektörde yüzde 16,5 ve özel bankalar arasında ise yüzde 24,1’lik pazar pay ile sektöre liderlik ettiğini ifade etti.

Son 8 ayda milyarlarca dolarlık fon sağlama

Yılın ilk 3 ayında gerçekleştirdikleri uluslararası işlemlere değinen Erün, 2024’ün hemen başında sağlıklı bilanço yapısını daha da iyileştirmek adına başarıyla tamamladıkları 650 milyon dolarlık sermaye benzeri tahvil ihracına, yurt dışı yatırımcılardan 2,4 milyar doların üzerinde talep geldiğini söyledi.

Erün, 2024 ilk çeyreğinde talep toplama sürecini gerçekleştirdikleri 500 milyon dolarlık ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı ihracında da yoğun bir talep ile karşılaştıklarını tüm bu işlemlerle birlikte son 8 ayda yurtdışı piyasalarından 2 milyar dolarlık fonlama sağladıklarını belirtti.

Dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu olan Karbon Saydamlık Projesi CDP’nin hem İklim Değişikliği hem de Su Güvenliği programlarında en yüksek skoru aldıklarını anlatan Erün, Türkiye’yi finans sektöründe her iki kategoride de A listesinde temsil ettiklerini dile getirdi.

Ayrıca, 2024’te ESG alanındaki çalışmalarıyla, Sustainalytics’in 2024 En İyi ESG Şirketleri Listesi’nde olmaya layık görüldüklerine vurgu yapan Erün, son 3 yıldır MSCI ESG derecelendirmesindeki AA notlarıyla lider sınıfındaki yerini korumayı ve S&P Global’in Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi çerçevesinde The Sustainability Yearbook şirketleri arasında yer almayı da sürdürdüklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x